​2019年開催 The World Ballet Trial Tokyo Stage 4th 受賞者

【 International 】

 

Grand Prix Award

Min A Park  /  KNB BALLET ACADEMY

 

<Junior A>

Gold 

Hirochika Okazaki  /  Symphony Ballet Studio

 

Silver 

Nika Fujiwara  /  BALLET・LE・COEUR

Kenzya Zivon Qasas Maliki /  Marlupi Dance Academy - Citra Raya

 

Bronze

Yurina Ichikawa  /  Yoshihara Ballet Academy

Mai Sakaguchi  /  SHIHO BALLET CLASS

Shii Ito  /  Murata Dance Studio

Kae Osada  /  BALLET・LE・COEUR

 

<Junior B>

Gold 

Hinako Tatsumi  /  Kaneta Kouno Ballet Academy

Alya Fathiyyah Zulfa  /  Marlupi Dance Academy - Citra Raya

 

Silver 

Ichika Okada  /  Symphony Ballet Studio

Yurika Shinoda  /  Kaneta Kouno Ballet Academy

Sua Jeon  /  Ballet Hus Prelude

 

Bronze 

Maria Suzuki  /  Symphony Ballet Studio

Shion Takano  /  Ballet Studio KK International

Mishiru Terada  /  Aim Ballet Studio

 

<Junior C>

Gold 

Kirin Niiyama  /  Symphony Ballet Studio

Shun Kawafune  /  Kaneta Kouno Ballet Academy

 

Silver 

Kosei Kato  /  Symphony Ballet Studio

Kanon Murakami  /  Ariake New City Ballet School

 

Bronze 

Karen Wijaya  /  Marlupi Dance Academy Surabaya

Chiyo Kameda  /  Yoshihara Ballet Academy

Rui Tokuyama  /  School of Hanayo Ballet

Ryu Kawafune  /  Kaneta Kouno Ballet Academy

Xu Baoke  /  Shanghai Jolin Dance

 

<Junior D>

Gold 

Min A Park  /  KNB BALLET ACADEMY

 

Silver 

Kaixu Niu  /  Ballet Grace

Sara Saito  /  Ariake New City Ballet School

 

Bronze 

Maral Batnyam  /  Music and Dance Conservatory of Mongolia

Nanami Takamura  /  Tokue Ballet Studio

Nikori Koyama  /  Mitaka City Ballet Studio

 

<Senior>

Gold 

Saho Nozaki  /  Mayumi Kinouchi Ballet Studio

 

Silver 

Mai Ito  /  Mayumi Kinouchi Ballet Studio

 

Bronze 

Mai Tomigami  /  M.A.C Ballet

Kiho Segawa  /  Kazue Itoo Ballet Studio

 

《 Contemporary Division》

 

<Junior A>

Gold 

Jingfei Shi  /  Shanghai Little Star Dancing Art Group

 

Silver 

Kenzya Zivon Qasas Maliki  /  Marlupi Dance Academy - Citra Raya

 

<Junior B>

Gold 

Alya Fathiyyah Zulfa  /  Marlupi Dance Academy - Citra Raya

 

Silver 

Miyu Saito  /  Kaneta Kouno Ballet Academy

 

Bronze 

Anka Yorimitsu  /  Kaneta Kouno Ballet Academy

Shion Takano  /  Ballet Studio KK International

 

<Junior C>

 

Gold Award

Mikoto Noguchi  /  Kaneta Kouno Ballet Academy

 

Silver 

Sumire Hashimoto  /  Kaneta Kouno Ballet Academy

 

Bronze

Chiyo Kameda  /  Yoshihara Ballet Academy

 

<Junior D>

Gold 

Mio Kosaka  /  Kuramoto Ballet Studio&Upper School

 

Silver 

Runa Keyaki  /  Kaneta Kouno Ballet Academy

 

<Senior>

Gold

Mai Ito  /  Mayumi Kinouchi Ballet Studio

 

《 Best Pas De Deux Award 》

Gold

Kosei Kato  /  Symphony Ballet Studio

 

Silver Award

Kirin Niiyama  /  Symphony Ballet Studio

 

Bronze 

Emiko Imai  /  Free

《 Contemporary Dance Choreographer Award 》

Ayuko Kaneta  /  Kaneta Kouno Ballet Academy

Satsuki Kuramoto  /  Kuramoto Ballet Studio & Upper School

 

《 Teachers Award 》

Kyoko Kouno , Ayuko Kaneta  /  Kaneta Kouno Ballet Academy

Satomi Soi , Yoshikazu Asada  /  Symphony Ballet Studio

Rita Rettasari Tjhai  /  Marlupi Dance Academy – Citra Raya

Lorenzia Liana  /  Marlupi Dance Academy Surabaya

Tea Hee Park /  KNB Ballet Academy

Mayumi Kinouchi  /  Mayumi Kinouchi Ballet Studio

以上、敬称は省略させて頂いております。

【 Pre 】

 

<Junior A>

Gold 

Xinyue Zhang  /  Marigold YinFanballet Art Center

 

Silver 

Yurina Ichikawa  /  Yoshihara Ballet Academy

Mao Fujii  /  Mayumi Kinouchi Ballet Studio

 

Bronze 

Sakura Sonoda  /  Mayumi Kinouchi Ballet Studio

Mizuki Koyama  /  Internatinal Ballet Academia Ballet School

Shangruo Jiang  /  北京Fouette 芭蕾舞中心

Dai Pan  /  Ballet Grace

 

<Junior B >

Gold 

Sua Jeon  /  ballet hus prelude

 

Silver 

Yoohwan Kim  /  YOO'S BALLET CONSERVATORY

Baoke Xu  /  Shanghai Jolin Dance

 

Bronze

Tamaki Kumabe  /  Yoshihara Ballet Academy

Yumeko Sato  /  Tamura Masako Ballet Studio

 

<Junior C>

Gold 

Manaka Ueno  /  Yoshihara Ballet Academy

 

Silver 

Ouyang Christina Ting  /  YI BALLET

 

Bronze

Xiaoyi Wu  /  YI BALLET

 

<Junior D>

Gold

Hayu Ikeya  /  Internatinal Ballet Academia Ballet School

 

<Senior>

Gold 

Julie Sakai  /  Free

 

Silver

Tingye Liu  /  East China Normal University

 

Bronze 

Yilin Leng  /  SHANGHAI ANNY DANCE SCHOOL

 

《 Pre・Contemporary Division 》

 

<Junior A>

Gold 

Shi Jingfei  /  Shanghai Little Star Dancing Art Group

 

Silver 

Xinyue Zhang  /  Marigold YinFanballet Art Center

 

Bronze 

Xiaoyi Zhao  /  Marigold YinFanballet Art Center

 

<Junior B>

Gold 

Qiwei Lei / YI BALLET

 

<Junior C>

Gold

Xiaoyi Wu  /  YI BALLET

 

Silver 

Ouyang christina ting  /  YI BALLET

 

《 Teachers Award 》

Yoshiko Sawa  /  Ballet Hus Prelude

Haijing Wang  /  Marigold Yin Fan Ballet Art Center

Wang Hao  /  Shanghai Little Dancing Art Group

Xiaoyi Han  /  YI BALLET

以上、敬称は省略させて頂いております。

℡03-6300-9560

  • Instagram